Založ si blog

Voľby

Voľby do parlamentu, aj regionálne, už dávno prestali pre mňa byť zaujímavé. Stále toto isté, politika a politické strany. Nemám nič voči ním, ale prečo by mali oni o všetkom rozhodovať? Nech sa zgrupujú vo svojich politických stranách, delia sa ľavých, pravých, na ľavo či pravo od nich, znevažujúcich či vyzdvihujúcich kresťanstvo, liberalizmus či iný „izmus“, to je ich vec, ich „záujmová“ činnosť. Len nech svoje strany, politiku nepovažujú za válovy. Súčasnosť to iba potvrdzuje, že takto aj je a súčasný systém volieb na tom nič nezmenia: „Válovy ostanú, iba svine sa vymenia a možno ani tie“. Tak to bolo v minulosti, tak to bolo v roku 2010 a takto bude pravdepodobne aj po 10. marci 2012. Aspoň nemusím nič meniť na článku z júna 2010 a s chuti si môžem zaspievať moju pesničku k voľbám.

Voľby

Doručenie Oznámenia o čase a mieste volieb a Zoznamu zaregistrovaných kandidátov na voľby do NR SR 12. júna 2010 mi pripomenuli múdre slová Stephena Leacocka: „Aký je len čudný ten náš krátky život! Dieťa si vraví: Keď povyrastiem … Čo však potom? Keď chlapec povyrastie, povie si: Až budem dospelý … A potom , až dospeje, povie: Keď sa ožením … Čo však bude potom? Plány sa zmenia a on si povie: Až budem môcť ísť do dôchodku … A potom, keď príde ten čas , obzerá sa dozadu, akú to trasu vlastne prešiel. Ponad ňu však pofukuje iba studený vietor. Všetko išlo akosi pomimo, všetko je preč. Príliš neskoro zistíme, že zmysel života je v samotnom živote, v intenzívnom prežití každého dňa, každej hodiny“.

Aj v mojom živote je to skutočne tak, dokonca aj podľa etáp života. Príliš neskoro som zistil, že zbytočná  bola snaha o „nápravu vecí verejných“. Zbytočná bola strasti plná cesta za zdravý gazdovský rozum, za nápravu chýb scestných reforiem predovšetkým v školstve a poľnohospodárstve. Ponad ňu už ozaj  „pofukuje iba studený vietor, všetko išlo akosi pomimo, všetko je preč“. Studený vietor pofukuje ponad zaburinené, neobrobené role našich dedov, ktoré nahonobili“ za ťažko zarobené peniaze za „veľkou mlákou“. Nenávratne je preč úroveň nášho, predovšetkým odborného, učňovského školstva. Príliš neskoro som uveril slovám Marka Aurelia, že: „Bolo by hlúpe trápiť sa kvôli vonkajšiemu svetu. On sám sa o seba nestará“.

Bol som hlúpy a zbytočne som sa staral o veci, ktoré som nemal šancu zmeniť. A príliš neskoro som zistil, „že zmysel života je v samotnom živote, v intenzívnom prežití každého dňa, každej hodiny“. Žijem vo „vymierajúcej“ dedine, ktorá v čase „totality“ mala 1200 obyvateľov. Teraz je nás 710 spolu aj s 280 „počernejšími“. Asi preto nám Boh nadelil krásnu prírodu v ktorej trávim veľa voľného času. V záhrade a prírode „intenzívne prežívam každý deň, každú hodinu“ a najčastejšie si pospevujem, na melódiu známej pesničky „Načo pôjdem domov, keď nemám nikoho …“, vlastnú upravenú pesničku:

– Načo pôjdem voliť, veď aj nieto koho, kandidáti sú mi cudzí, politika kto z koho.

– Na popredných miestach sú stále tí istí, od nás z regiónu sa nik tam nevmestí.

– Nechala nás demokracia, s našou biedou samých, politici sú na koni a voliči voly.

– Nebude to  dlho, hovoria dejiny, Gréci začali protestovať, za vlastný „izmus“ iný.

– Počkám si ja na to, nie som stranám otrok, raz za štyri roky, čakať na ich obrok.

– Nie je mi to jedno, že neidú s nami, kým tu vládne politika, nech sa volia sami

 

S pozdravom Andrej Čuba

 

Kyjov 9. mája 2010

 

 

Podplácanie

13.03.2012

Máme po voľbách do NR SR v ktorých kandidovalo „26 politických strán“. Zoznam zaregistrovných kandidátov má 16 strán formátu „A3“. Pri voľbách sme „vyfasovali“ 26 hlasovacích viac »

Deň po voľbách

12.03.2012

Deň po voľbách Predčasné voľby 10 3.2012 znovu sa potvrdili pravdu „otcov“ demokracie T. Jeffersona a A.Lincolna, že: „Kým túžba po slobode je azda vrodená, demokracii v praxi sa treba viac »

Deň pred voľbami

09.03.2012

Deň pred predčasnými voľbami Už 23. rok, od „nežnej“, blúdime po „púšti“ beznádeje, boja o moc, korupčníctva, právnej, sociálnej neistoty, atď., atď. Nie a nie nájsť východisko viac »

Tesla 3 - brzdy

Do Európy prichádza 'lacná' Tesla Model 3. Bude za 58 800 eur

22.01.2019 08:00

Sedan strednej triedy je pre firmu kľúčovým projektom, výrobca luxusných elektromobilov sa s týmto autom snaží osloviť masový trh.

Davos, Svetové ekonomické fórum

VIDEO: Boháči valcujú chudobných. Svet sa rúti do ekonomickej priespasti

22.01.2019 08:00

Osem najbohatších ľudí sveta vlastní toľko, čo polovica najchudobnejších ľudí sveta a táto nerovnosť sa neustále zväčšuje.

kerčský prieliv

Požiar lodí pri Kerčskom prielive má možno až 20 obetí

22.01.2019 07:43

Požiar, ktorý zrejme vypukol pri prečerpávaní paliva z jednej lode na druhú, sa stále nepodarilo uhasiť.

británia, severné írsko, londonderry, auto, výbuch, explózia, útok, teroristi

Štyroch mužov zadržaných po výbuchu nálože v Londonderry prepustili

22.01.2019 06:35

Nálož bola zrejme umiestnená v ukradnutom vozidle donáškovej služby.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 5159x
Priemerná čítanosť článkov: 1032x

Autor blogu

Kategórie

Archív